Дата: 02 Мар 2010
От Елица Нанева
През март 2007 година, Европейският Съвет постави пред страните от Европейския съюз амбициозни цели за постигане -
- намаляване на емисиите парникови газове с 20%;
- подобряване на енергийната ефективност с 20%;
- увеличаване на дела на ВЕИ до 20%.
Срок за изпълнение - до 2020 година .
На всички ни е ясно, че за постигането на тези цели е необходимо да се направи много от всички нас. Но целта – една по-чиста планета, си заслужава.
Обучението за ВЕИ „SUNFLOWER” е продукт на европейското сътрудничество, финансиран от Европейската Комисия, в рамките на програмата „Интелигентна енергия за Европа”. „SUNFLOWER” проектът има за цел да насърчи, разпространи и покаже добрите практики за ВЕИ, които имат принос за устойчиво местно развитие, както и да спомогне ВЕИ индустрията да стане привлекателна за бизнеса.
В края на м.февруари 2010 г. в гр.Мора, Португалия, бяха поканени млади представители на бизнеса, както и студенти от различни европейски страни, които имат интерес към развитието на такъв тип предприятия. Присъстваха представители от 7 европейски държави – Италия, Франция, Испания, Англия, Чехия, България, Португалия. Между тях имаше архитекти, инженери, банкови служители, както и студенти. За наше огромно удовлетворение, между тях бяхме и ние – четирима млади граждани на Сливен. Всички бяхме много ентусиазирани. Последвалите дни бяха наистина впечатляващи. Разисквахме много интересни идеи. Не можахме да подминем в коментариите си и факта, че ВЕИ проектите, които разгледахме, са осъществени с изключителната подкрепа на португалското правителство.
Пристигайки в Лисабон, след едночасово лутане на летището, открихме Антонио Мартинс, координатор на групата, работник в лабораторията за фотоволтаици „Лоджика” в гр.Мора. В малък общински бус изчакахме да кацнат самолетите на останалите участници в обучението. След като всички се събрахме, потеглихме към Мора. Пътувахме три часа,, запознавайки се с другите участници.
На следващия ден обучението започна с приветствие от кмета на гр.Мора - г-н Жозе Пос Де Мина. Семинарът продължи с двудневна лекция на тема „Нуждата от бизнес-план”, изнесена от Мария Басилио и Фернандо Тейшейра, преподаватели в Политехническия институт в гр.Бежа, най-големия град в областта Алкева.
![]() |
![]() |
На следващия ден потеглихме с автобус към язовир Алкева, за да посетим ВЕЦ „Алкева”. Шосето преминаваше през красиви градини с маслинови дръвчета. Неслучайно тази област се слави с много хубав зехтин. След 20-тина минути пред нас се откри величествена гледка към огромен язовир. Пътят минаваше по стената му, а от другата страна, ниско долу, се виждаха електрическите стълбове на ВЕЦ-а. Виждахме и реката и изригващите от язовирната стена два огромни потока вода. Гледката бе невероятна. Усетихме мощта на природата и силата на човешкия гений, въплатени в едно.
![]() |
![]() |
Слязохме до централата с автобуса. Поканиха ни да разгледаме съоръженията. Обясниха ни, че се произвеждат 250MW/h (т.е. около 5 пъти повече отколкото ТЕЦ Сливен). Научихме, че инвестираната в направата на ВЕЦ-а сума е около 90 млн. евро.
![]() |
![]() |
Следващата презентация беше на тема „Хидроенергия”, изнесена от Хелена Рамос, преподавател в Техническия Университет в Лисабон.
Едно от най-интересните посещения беше в завод за фотоволтаици близо до гр.Мора, където наблюдавахме целия производствен процес – от сглобяването на отделните модули, поставянето им в рамки, инсталирането на електронните елементи, замерванията ...
![]() |
![]() |
Посетихме и лабораторията за сертифициране на фотоволтаици, която се намира в непосредствена близост до завода. Показани ни бяха методите за изследване на устойчивостта на модулите на големи температурни разлики и работата им при различна атмосферни условия.
Слънчевата електроцентрала в Amereleja - една от най-големите в Европа
Целият следващ ден прекарахме в конферентната зала на слънчевата електроцентрала Мора, в близост до селцето Amereleja. Капацитетът на централата е 46MW/p. Това е една от най-големите централи от такъв тип. Построена е в един от най-слънчевите региони в Европа. Сигурно от значение е и фактът, че районът доскоро е бил един от най-бедните. Цялата инвестиция е на стойност 261 млн.евро. Фотоволтаичните модули, които са 262 080 на брой, са с годишен капацитет 93 GW. Централата спестява 89 383 тона вредни емисии. Разположена е на 250 ха площ.
![]() |
![]() |
Разходихме се с автобуса из огромната площ с монтирани фотоволтаични модули. Направи ни впечатление, че повечето къщи са оборудвани с фотоволтаици, както и самото училище. Явно направата на централата е имала добър икономически ефект върху малкото селце. Един от проектантите сподели с нас, че тъй като температурите в района са много високи през летните месеци, се планира изграждането на голям басейн, използването на който ще бъде безплатно за жителите.
По-късно в конферентната зала ни бяха изнесени изключително интересни лекции за вятърната и слънчевата енергия, съответно от Ана Естанкейра, Национална лаборатория по Енергия и Геология и Антонио Жойсе, от същата лаборатория.
![]() |
![]() |
През последния ден от програмата изслушахме лекция за използването на биомаса за получаване на енергия, изнесена от Сузана Собрал от Регионалната Агенция по Енергийна Ефективност.
Върнахме се в България, получили отговор на много от вълнуващите ни въпроси и с нови питания, на които да търсим отговорите тепърва...
Галерия